Jacksonville Sports Day

Julington Creek Men Win State Title at USTA Florida Combo 18 & Over Tennis

Photo by USTA Florida

ORLANDO, Fla. – Broward County (Frank Veltri Tennis Center, Plantation), Hillsborough County (Hillsborough Community College, Tampa), St. Johns County (Julington Creek Plantation, St. Johns), and Seminole County (Red Bug Lake Park, Casselberry) captured state titles over the weekend at the USTA Florida Combo 18 & Over 6.5/8.5 League Sectional Championships.

Broward County extended its lead in the race for the USTA Florida League Championship Cup, awarded to the county with the most sectional titles during the season.

“We had a great weekend,” said Veronica Wank, captain of the women’s 8.5 team out of Broward County’s Frank Veltri Tennis Center. “Thanks to all the officials and USTA staff who made our weekend special.”

Hillsborough was tied with Marion County after round robin play but advanced into the semifinals via head-to-head results, eventually sweeping to the championship title.

For Combo doubles-only division play, the combined NTRP (National Tennis Rating Program) ratings of each doubles team may not exceed the level in which they are competing, and the NTRP rating difference between members of an individual doubles pair may not exceed 0.5. For more information on NTRP levels go to https://www.usta.com/en/home/play/play-as-a-member/national/usta-league-faqs.html.

The 2017 USTA Florida League season will come to its conclusion this weekend with the USTA Florida Combo 18 & Over 5.5/7.5/9.5 Sectional Championships.

Championship Results:
Combo Men’s 6.5 Division
Final: St. Johns County (Julington Creek Plantation, St. Johns) d. Alachua County (Jonesville Tennis Center, Gainesville) 2-1
Championship Match Results:
No. 1 Doubles: Lem Purcell/Reymord Facenda (Alachua) d. Alan Belcher/Darryl Schmitt 6-2, 7-5
No. 2 Doubles: Robert Graham/Craig Van Boskirk (St. Johns) d. Antonio Espetia/Jeffrey Burdge 6-4, 6-3
No. 3 Doubles: Derek Smith/Scott Hiltonen (St. Johns) d. Chad Schafer/Albert Sloan 7-5, 3-6, 1-0 (super-tiebreaker)
St. Johns Season Roster: Derek Smith (captain), Dale Hardin, Scott Hiltonen, Robert Graham, David Martinelli, Matthew Belcher, Forrest Gibson, Tim Bell, Darryl Schmitt, Craig Van Boskirk, Alan Belcher, Douglas Kastleman, Barry Argalas

Combo Women’s 6.5 Division
Final: Seminole County (Red Bug Lake Park, Casselberry) d. Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala) 3-0
Championship Match Results:
No. 1 Doubles: Madelyn Escudero/Rianne Sanchez (Seminole) d. Jennifer Boyd/Shaana Slaughter 6-2, 6-3
No. 2 Doubles: Christine Jablonski/Krystal Deaton (Seminole) d. Christine Godek/Eileen Lombardo 6-4, 6-2
No. 3 Doubles: Wanda Costanzo/Sarah Davey (Seminole) d. Amanda Daugherty/Dina Sapienza 6-4, 7-6
Seminole Season Roster: Madelyn Escudero (captain), Lori Barrett, Isabelle Welsh, Wanda Costanzo, Sarah Davey, Ashley Woodard, Sherene Lewis, Krystal Deaton, Rianne Sanchez, Erin Stanley, Christine Jablonski, Maureen Filburn, Kristina Godiksen, Rebecca Hays, Laura Woodard, Cattien Nguyen

Combo Men’s 8.5 Division
Final: Hillsborough County (Hillsborough Community College, Tampa) d. Sarasota County (Payne Park, Sarasota) 2-1
Championship Match Results:
No. 1 Doubles: Randolph Gibson/Eric Abbott (Sarasota) d. Frankie Hennessey/Patrick Earl 6-4, 6-2
No. 2 Doubles: Michael Lenhart/Keith Robbins (Hillsborough) d. Nick Hardy/Leonard Belli 4-6, 6-1, 1-0 (super-tiebreaker)
No. 3 Doubles: Rogerio Bigio/Geoffrey Jones (Hillsborough) d. Duncan Crowley/Philip Crutchfield 7-6, 6-3
Hillsborough Season Roster: Ryan Gelhaus (captain), Patrick Earl, Gerry Valdes-Sanchez, Michael Lenhart, Thor Moody, Frankie Hennessey, Greg Estroff, Rogerio Bigio, Leighcraft Shakes, Christian Stover, Geoffrey Jones, Keith Robbins, Ryan Detres

Combo Women’s 8.5 Division
Final: Broward County (Frank Veltri Tennis Center, Plantation) d. Pinellas County (Tarpon Tennis Club, Tarpon Springs) 2-1
Championship Match Results:
No. 1 Doubles: Winnie Schuetz/Erin Pasternack (Broward) d. Allison Lowie/Kay Caldwell 6-1, 6-1
No. 2 Doubles: Veronica Wank/Karen Williams (Broward) d. Jillene Panella/Abby Kronk 6-2, 3-6, 1-0 (super-tiebreaker)
No. 3 Doubles: Stephanie Geshel/Sandy Trail (Pinellas) d. Carla Neopensi/Barbara Barrios 7-5, 5-3, retired
Broward Season Roster: Veronica Wank (captain), Erin Pasternack, Karen Williams, Beverly Norona, Brooke Oransky, Barbara Barrios, Lorena Villar Seminario de Guzman-Barron, Carla Neopensi, Winnie Schuetz, Lisa Forte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *