Jacksonville Sports Day

Orange Park Women Win State Tennis Title at 40 & Over Championships

PHOTO: USTA FLORIDA

Orange/Seminole counties (Azalea Tennis Center, Winter Park; and Ft. Gatlin Tennis Center, Orlando) captured two of the four USTA Florida League sectional titles over the weekend at the 2016 USTA Florida 40 & Over 3.5/4.5+ League Sectional Championships, held July 15-17 at the Florida Tennis Center in Daytona Beach and Sanlando Park in Altamonte Springs.

The Winter Park women won the 40 & Over Women’s 4.5+ Division crown, while the Orlando men won the 40 & Over Men’s 3.5 Division title.

Additional champions were Sarasota County (Longwood Run, Sarasota) in the 40 & Over Men’s 4.5+ Division, and Clay County (Eagle Landing Country Club, Orange Park) in the 40 & Over Women’s 3.5 Division.

Orange/Seminole almost made it three out of four division titles, reaching the Women’s 3.5 final before falling to Clay County 4-1.

This year’s USTA Florida 40 & Over 3.5/4.5+ League Sectional Championships drew the top teams from throughout Florida, representing various clubs, parks, recreational departments and organizations that finished at the top of their local leagues.

The 40 & Over 3.5 league champions will next advance to represent the USTA Florida Section at the USTA League 40 & Over 3.5 National Championships on Oct. 21-23, 2016 at the Rancho Las Palmas Resort in Rancho Mirage, Calif. The 40 & Over 4.5+ league champions advance to represent the USTA Florida Section at the USTA League 40 & Over 4.5+ National Championships on Oct. 21-23, 2016 at the La Quinta Resort in La Quinta, Calif.

Final Results:

40 & Over Women’s 4.5+ Division

Final: Orange/Seminole counties (Azalea Tennis Center, Winter Park) d. Duval County (independent) 5-0
Championship Match Results:
No. 1 Singles: Lisa Balsera (O/S) d. Cynthia McGehee 6-4, 6-2
No. 2 Singles: Rita Gladstone (O/S) d. Gillian Cox 6-0, 6-0
No. 1 Doubles: Ligia Bottinelli/Katherine Foulk (O/S) d. Cheryl Keller/Paula Miller 6-1, 6-3
No. 2 Doubles: Kerry Sproles/Stacy Girdley (O/S) d. Mary Bush/Marie Waller 6-1, 6-1
No. 3 Doubles: Anne-Marie Miller/Alana O’Hern (O/S) d. Jennifer Dipaula/Rebecca Sejeck 6-4, 6-3
Orange/Seminole Season Roster: Kerry Sproles (captain), Christine Alfert, Lisa Becket, Allegra Campos, Anne-Marie Miller, Ligia Bottinelli, Lisa Balsera, Kristine Dionne, Angela Robinson, Rita Gladstone, Christina Ninci, Alana O’Hern, Stacey Williams, Katherine Foulk, Stacy Girdley, Stephanie Gilcrease

40 & Over Men’s 4.5+ Division

Final: Sarasota County (Longwood Run, Sarasota) d. Miami-Dade South (Tropical Park Tennis, Miami) 4-1
Championship Match Results:
No. 1 Singles: Pedro Leon (M-D) d. Phillip Mihm 6-1, 6-0
No. 2 Singles: Christian Imensek (Sarasota) d. Carlos Lopez 6-1, 6-1
No. 1 Doubles: Gabriel Mattos/Scott Schuhriemen (Sarasota) d. Javier Martinez/Pedro Pozzobon 6-3, 4-6, 1-0 (super-tiebreaker)
No. 2 Doubles: Bojan Vuckovic/Ignacio Molina (Sarasota) d. Emerson Fales/Marcos Lopez 7-6, 6-4
No. 3 Doubles: Dean Dancer/Dennis Hendrickson (Sarasota) d. Jorge Ramirez/Stephen Hanssen 6-2, 6-0
Sarasota Season Roster: Alan Amero (captain), Scott Schuhriemen, Nick Hardy, Charlton Johnson, Christian Imensek, Josh Melton, Jeffrey Evans, Gabriel Mattos, Bojan Vuckovic, Chris Canfield, Phillip Mihm, Steven Price, Ignacio Molina, Egan Adams, Russell Weisenberg, Dean Dancer, Dennis Hendrickson

40 & Over Women’s 3.5 Division

Final: Clay County (Eagle Landing Country Club, Orange Park) d. Orange/Seminole counties (Waterford Lakes, Orlando) 4-1
Championship Match Results:
No. 1 Singles: Timothe Romani (Clay) d. Diane Mahony 6-4, 6-3
No. 2 Singles: Stacie Lamoureux (Clay) d. Andrea Meer 6-0, 6-1
No. 1 Doubles: Beatrice Plummer/Arlene Muehl (Clay) d. Tina Mundelein/Michelle Borisenko 6-1, 6-4
No. 2 Doubles: Sue Newman/Jody Cabrera (Clay) d. Jill Meunier/Janet Franklin 6-3, 7-5
No. 3 Doubles: Jean Zambrano/Daisy Estoesta (O/S) d. Kim Barelare/Carol Rynne 7-5, 6-4
Clay Season Roster: Sharel Grissett-Macon (captain), Stacie Lamoureux, Beatrice Plummer, Laura Drake, Timothe Romani, Sue Newman, Arlene Muehl, Ronda Allen, Renee Lewis, Kaya Frechette, Carol Rynne, Angela Johnson, Judibelle Roman, Jody Cabrera, Kim Barelare, Brenda Sy

40 & Over Men’s 3.5 Division

Final: Orange/Seminole counties (Ft. Gatlin Tennis Center, Orlando) d. Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala) 5-0
Championship Match Results:
No. 1 Singles: Aaron Pobocik (O/S) d. John Fitzpatrick 3-6, 7-6, 1-0 (super-tiebreaker)
No. 2 Singles: Jeffrey Schwartz (O/S) d. Luis Rosario 6-2, 6-1
No. 1 Doubles: Mark Meyer/Joe Baile (O/S) d. Paul Steinberg/John Collins 7-5, 2-6, 1-0 (super-tiebreaker)
No. 2 Doubles: Bradley Franklin/Greg Borisenko (O/S) d. Alan MacMurray/John Carpenter 1-6, 7-5, 1-0 (super-tiebreaker)
No. 3 Doubles: John Lasa/Sean Carpenter (O/S) d. Michael Garlisi/Mark Shelnutt 6-2, 5-7, 1-0 (super-tiebreaker)
Orange/Seminole Season Roster: Joe Baile (captain), Glen Schwam, Jeffrey Schwartz, Aaron Pobocik, Greg Meunier, John Lasa, Alvin Estoesta, Sean Carpenter, Jeff Woodard, Mark Meyer, Richard Voelker, Greg Borisenko, Bradley Franklin, Joseph Flood

Teams competed in a non-elimination round-robin format. The winner of each flight/division was determined by team matches won. The winner of each flight advanced into a single-elimination semifinal followed by the final.

The 4.5+ level allows up to two 5.0-rated players on a roster, where the players must compete in the No. 1 singles or No. 1 doubles positions. The NTRP (National Tennis Rating Program) scale progresses from 2.5 (beginner) to 5.0 (advanced) for USTA Florida League championship events.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *